Strona w trakcie aktualizacji. Zapraszamy wkrótce.
Terminy ważności szkoleń BHP dla pracowników
Szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bhp określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.). Ustawodawca poprzez wskazanie okresów, w jakich należy przeprowadzić dane szkolenie, określił jednocześnie termin ich obowiązywania. Należy dodać, że częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach, ustala pracodawca, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami.
Szkolenie jest prowadzone jako szkolenie bhp wstępne i okresowe. Jeżeli chodzi o szkolenia wstępne pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, a także pracowników administracyjno-biurowych, to są one wystarczające dla potrzeb bhp przez okres 1 roku. W myśl bowiem § 15 ust. 4 powołanego rozporządzenia, pierwsze szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na wymienionych stanowiskach przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia na nich pracy. Natomiast jeżeli chodzi o szkolenia okresowe, to w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się je nie rzadziej niż raz na 3 lata. Jednakże na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, np. prace na wysokości, nie rzadziej niż raz w roku. Szkolenia okresowe pracowników administracyjno-biurowych odbywają się nie rzadziej niż raz na 6 lat.
Nowe rozporządzenie ws. oznakowania pojemników z substancjami
Sposób oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje lub mieszaniny stwarzające zagrożenie określa nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia.
Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie (Dz. U. poz. 1368) pojemniki i zbiorniki służące do przechowywania substancji lub mieszanin zaklasyfikowanych, zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (Dz. Urz. UE L 353 z 31.12.2008, s. 1, z późn. zm.), jako stwarzające zagrożenie ze względu na zagrożenie dla zdrowia lub ze względu na właściwości fizyczne oraz pojemniki i zbiorniki służące do pracy z tymi substancjami lub mieszaninami, widoczne rurociągi zawierające takie substancje lub mieszaniny lub służące do ich transportowania oznakowuje się piktogramami określającymi rodzaj zagrożenia zgodnie z załącznikiem V do rozporządzenia nr 1272/2008. W przypadku odstąpienia od takiego oznakowania należy: 1) zastosować alternatywne środki bezpieczeństwa – w szczególności zapewnić szkolenia o zagrożeniach stwarzanych przez substancje lub mieszaniny zaklasyfikowane zgodnie z rozporządzeniem nr 1272/2008 jako stwarzające zagrożenie ze względu na zagrożenie dla zdrowia lub ze względu na właściwości fizyczne – gwarantujące równorzędny poziom ochrony; 2) szczegółowo określić procedury dotyczące używania pojemników i zbiorników, w przypadku których odstąpiono od oznakowania.
Piktogramy mogą zostać zastąpione znakami ostrzegawczymi określonymi w załączniku do rozporządzenia, zawierającymi takie same symbole, oraz mogą zostać uzupełnione dodatkową informacją, dotyczącą w szczególności nazwy substancji stwarzającej zagrożenie lub mieszaniny stwarzającej zagrożenie, wzoru chemicznego tej substancji, oraz informacją o zagrożeniach stwarzanych przez taką substancję lub mieszaninę. Jeżeli w załączniku do rozporządzenia nie znajduje się równoważny znak ostrzegawczy, należy zastosować odpowiedni piktogram znajdujący się w załączniku V do rozporządzenia nr 1272/2008.
Znaki ostrzegawcze lub piktogramy usuwa się, gdy przestanie istnieć zagrożenie, którego dotyczą. Podmioty, które na podstawie dotychczasowych przepisów były zobowiązane do umieszczenia piktogramów lub znaków ostrzegawczych, dostosują się do wymogów niniejszego rozporządzenia w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Omawiane rozporządzenie zacznie obowiązywać 19 września br.
Tekst jednolity rozporządzenia ws. refundacji kosztów wyposażenia stanowisk
W dniu 27 lipca w załączniku do obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 lipca 2015 r. ogłoszony został tekst jednolity rozporządzenia w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 1041). To pierwszy tekst jednolity tego rozporządzenia.
Opublikowany 27 lipca jednolity tekst rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej uwzględnia zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 846).
Ogłoszenie tekstu jednolitego nie powoduje zmiany treści normatywnej rozporządzenia.
Wykaz prac wzbronionych młodocianym po nowemu
15 lipca br. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. poz. 929) dostosowuje nasze przepisy do regulacji unijnych, w szczególności do nowego systemu klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin opierającego się na globalnie zharmonizowanym systemie klasyfikacji i oznakowania chemikaliów (GHS) na szczeblu międzynarodowym. Od 1 czerwca 2015 r. system ten zastąpił dwa systemy stosowane uprzednio, tj. wprowadzony dyrektywą 67/548/EWG – w odniesieniu do substancji oraz dyrektywą 1999/45/WE – w odniesieniu do mieszanin. Wprowadzono m.in. częściowo nową klasyfikację ze względu na zagrożenie oraz nowe kody zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia (zwroty „H”), zgodne z klasyfikacją danej substancji lub mieszaniny stwarzającej zagrożenie, wraz z brzmieniem tych zwrotów. Zwroty „H” zastępują zwroty „R” wskazujące na szczególne zagrożenia, związane ze stosowaniem substancji i mieszanin wynikające z klasyfikacji przeprowadzanej zgodnie z dyrektywą 67/548/EWG lub 1999/45/WE.
W rozporządzeniu zmieniony został załącznik nr 1 w dziale II „Prace w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych”. W jego dotychczasowym brzmieniu prace w narażeniu na działanie czynników chemicznych wzbronione młodocianym określono poprzez wskazanie klas zagrożenia zgodnych z klasyfikacją zawartą w dyrektywach 67/548/EWG i 1999/45/WE, wraz z odpowiadającymi tym klasom zwrotami „R” wskazującymi rodzaj zagrożenia. Wykaz prac wzbronionych był kazuistycznym wyliczeniem rodzajów prac, przy których wykonywaniu może dojść do narażenia na szkodliwe działanie czynników biologicznych. Wykaz ten został uzupełniony o prace w narażeniu na działanie ołowiu i jego związków oraz azbestu.
Dobór środków ochrony indywidualnej
Środki ochrony indywidualnej to urządzenia lub wyposażenie przeznaczone do noszenia bądź trzymania przez pracownika w celu ochrony przed jednym zagrożeniem lub większą liczbą zagrożeń, które mogą mieć wpływ na jego zdrowie lub bezpieczeństwo pracy. Do środków ochrony indywidualnej zalicza się również: Rola środków ochrony indywidualnej w zakładowym systemie BHP. Zgodnie z obowiązującymi postanowieniami Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i ochronę ich zdrowia w każdym aspekcie związanym z pracą. Pracownik jest zobowiązany do stosowania środków ochrony indywidualnej, dostarczonych przez pracodawcę. Klasyfikacja środków ochrony indywidualnej Zgodnie z normą PN-Z-08053:19981) środki ochrony indywidualnej pod względem konstrukcji oraz ich ogólnego przeznaczenia można podzielić na 9 grup (patrz tabela). Tabela Podział środków ochrony indywidualnej według ich ogólnego przeznaczenia U N G T D S W I R *) Środki izolujące cały organizm – stanowią połączenie odzieży gazoszczelnej oraz sprzętu izolującego ochrony układu oddechowego. W Dyrektywie 89/686/EWG dotyczącej minimalnych wymagań stawianych środkom ochrony indywidualnej wprowadzono inny podział tych środków, niż przedstawiony w Polskiej Normie. Zgodnie z tą dyrektywą środki ochrony indywidualnej zostały podzielone na trzy kategorie, pod względem ryzyka przed którym chronią. Podział ten został podyktowany koniecznością zróżnicowania procedur certyfikacji środków ochrony indywidualnej. (Zasady certyfikacji środków ochrony indywidualnej w Polsce). Przedstawiona na stronach internetowych klasyfikacja środków ochrony indywidualnej opiera się na dwóch równorzędnych kryteriach: W niniejszym programie wykorzystano oba kryteria klasyfikacji. Za podstawę klasyfikacji przyjęto właściwości ochronne, a w ich obrębie wyróżniono poszczególne typy środków ochrony indywidualnej. ________________________
Nazwa grupy
Symbol oznaczenia
Odzież ochronna
Środki ochrony kończyn dolnych
Sprzęt ochrony głowy
Sprzęt ochrony twarzy i oczu
Sprzęt ochrony układu oddechowego
Sprzęt ochrony słuchu
Sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości
Środki izolujące cały organizm*)
Środki ochrony kończyn górnych
Podział ten umożliwia w sposób logiczny przedstawienie metod doboru poszczególnych typów środków ochrony indywidualnej do czynników szkodliwych występujących na stanowiskach pracy.
1) Norma PN-Z-08053:1998 została wycofana z Katalogu Polskich Norm w 2004 r. na skutek przyjęcia norm europejskich, które obejmują klasyfikację i definicje poszczególnych typów środków ochrony indywidualnej. Niestety żadna z tych norm europejskich nie podaje zbiorczej klasyfikacji w sposób opisany w ww. polskiej normie. Ponieważ dokonując doboru środków ochrony indywidualnej do czynników szkodliwych pomocny jest ogólny podział tych środków, a także dlatego, że jest on wykorzystywany w stosowanych przez polskich pracodawców programach i poradnikach doboru opartych na tym podziale, norma ta została zacytowana jako źródło literaturowe. Upoważnieniem do takiego postępowania jest fakt, że norma ta nadal jest dostępna w Polskim Komitecie Normalizacyjnym jako archiwalna.
Szkolenie pracodawcy w zakresie BHP
Stosownie do art. 2373 § 21 K.p. pracodawca jest obowiązany nie tylko organizować szkolenia z dziedziny bhp dla podległych mu pracowników, ale również samemu odbyć takie szkolenie w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane. Szczegółowe zasady organizowania szkoleń z tego zakresu regulują przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).
Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia, szkolenia mogą być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, a więc:
× placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego,
× szkoły ponadgimnazjalne,
× jednostki badawczo-rozwojowe, szkoły wyższe lub inne placówki naukowe,
× stowarzyszenia, których celem statutowym jest działalność związana z bezpieczeństwem i higieną pracy,
× osoby prawne lub fizyczne prowadzące działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584),jeżeli prowadzą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Istnieje jednak pewien wyjątek od przyjętej reguły, bowiem zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia, pracodawcy nie mogą być organizatorami szkoleń dla osób będących pracodawcami (a zatem nie mogą organizować szkoleń dla samych siebie), pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bhp. Takie szkolenia mogą realizować jedynie ww. jednostki.